Odchudzanie zupami

Odchudzanie zupami znane jest już od wielu lat, ale dopiero w ostatnim czasie ten sposób zrzucania wagi zyskuje na popularności. Dieta zachwalana jest przede wszystkim z uwagi na możliwość osiągnięcia bardzo dobrych rezultatów odchudzania. Mowa nawet o utracie 9 kg w przeciągu tygodnia. Dla uzyskania dobrych efektów niezbędne jest jednak prawidłowe stosowanie diety i przestrzeganie najważniejszych zaleceń. Tylko w takiej sytuacji faktycznie możliwe będzie pełne zadbanie o samopoczucie i organizm, a tym samym osiągnięcie znakomitych efektów związanych ze stosowaniem tego rodzaju diety.

Na czym polega dieta zupowa?

Odchudzanie zupami polega na tym, aby przez okres 7 dni spożywać jedynie zupy. Jest to ciekawa opcja dla osób, które chcą szybko zgubić zbędne kilogramy. Dodatkowo tego rodzaju dieta mimo, że prowadzi do szybkiej utraty masy ciała to nie jest związana z głodówkami i utratą energii. W związku z tym podczas procesu odchudzania możliwe jest w pełni normalne funkcjonowanie i czerpanie radości z życia i codziennego funkcjonowania. Zainteresowanie się tego rodzaju dietą może tym samym dawać bardzo dobre rezultaty i jest to opcja warta rozważenia w niektórych przypadkach.

Bardzo ważne w przypadku zdecydowania się na odchudzanie zupami jest przestrzeganie najważniejszych zasad tego sposobu żywienia. Warto pamiętać, że istnieją dwie formy stosowania tej diety.

W pierwszej zupy zastępują wszystkie posiłki. W tym przypadku kaloryczność 1 porcji zupy (ok. 250 g) będzie wynosiła ok. 150 kcal. W ciągu dnia można pozwolić sobie na zjedzenie 5-6 porcji, a zatem możliwe będzie dostarczenie maksymalnie 900 kcal. Taka wartość kaloryczna jest zdecydowanie poniżej zapotrzebowania osoby dorosłej, a zatem możliwe będzie bardzo szybkie zrzucanie wagi. Tego rodzaju dieta nie powinna być jednak stosowana przez okres dłuższy niż tydzień. W innym przypadku może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i objawiać się pogorszonym samopoczuciem.

W drugiej formie stosowania tej diety zupy stanowią jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia. Mogą zastąpić na przykład tradycyjny obiad i kolację. Dietę opartą na zupach w tej formie można stosować bez ograniczeń czasowych. W tym przypadku jednak efekty odchudzania nie będą tak zdumiewające i widoczne po bardzo krótkim czasie.

Po jakie zupy sięgać?

W tej materii odchudzanie zupami daje dużą dowolność i można wybierać spośród wielu zup. Zwłaszcza przy stosowaniu diety przez okres tygodnia warto gotować różne zupy, aby uzyskać maksymalnie zbilansowaną dietę i móc za jej pomocą uzupełniać różne składniki odżywcze. Istotne jest jednak to, aby nie stosować pewnych popularnych dodatków. Zupa może obejść się bez soli (ewentualne dosolenie dla smaku powinno odbyć się już na talerzu), tłustej śmietany, zasmażki z mąki czy kostek rosołowych, które zawierają wiele tłuszczów utwardzanych. W przypadku, gdy zupy mają wspierać odchudzanie warto także zrezygnować z dodawania do nich makaronu i białego ryżu. Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania różnego rodzaju przypraw i dodatków jak: kasza, ciemny ryż, imbir, chilli, cynamon, kolendra, pieprz cayenne, oliwa z oliwek czy pestki słonecznika. Każdy z dodatków jest w stanie dodatkowo urozmaicić zupę o cenne składniki mineralne i dzięki temu sprawić, że jej spożywanie będzie prowadziło do dostarczenia do organizmu witamin i minerałów.

Dla kogo przeznaczone jest odchudzanie zupami?

Zdecydowanie się na dietę składającą się z samych zup ma wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim tego rodzaju dieta pozwoli na znaczące odciążenie układu pokarmowego. Posiłki płynne są zdecydowanie łatwiejsze do strawienia i w efekcie układ pokarmowy będzie w stanie odpocząć i oczyścić się z toksyn. Niska kaloryczność tej diety pozwoli również na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, co także ma duże znaczenie. Należy jednak pamiętać, że odchudzanie zupami powinno trwać maksymalnie tydzień czasu. W innym przypadku niska kaloryczność posiłków zacznie być bardzo mocno odczuwalna i notowany będzie wyraźny spadek energii i znaczne pogorszenie samopoczucia.

Dodaj komentarz